Kategoriler
Linux

Mysql 5.6’dan 5.7 Geçiş

Merhaba,

Yüzlerce sitemiz olmasada onlarca sitemizin barındırıldığı web serverimizda mysql güncellemesi gündemde olunca araştırmaya koyuldum ve yeni mysql 5.7 sürümü hakkında kontrol veya olabilicek sorunlar hakkında pek bir liste veya metin bulamadım.

WordPress ağırlıklı sitelerimiz olduğu için mysql 5.7 hakkında bi kontrol eklentiside bulamadım. Sanki tek sonuç güncelleme ile geri dönüşü olmadan kamikaze yapmaktı.

KamiKaze

Sağolsunlar hosting firması bu konuda bize düşünmediğimiz bir çözümü sundu oda VMware üzerinden makinenin bir yedeğini x yere bir yedeğinide y noktasına alalım ciddi sorun yaşarsanız geri dönersiniz dediler öylede yapalım dedik. Veeam yazılımın vmware yedekleme sistemi ile yedekleme işlemini başlattık 585 GB’lık bir yedek aldı bize. Mysql güncellemesinde kabul edilemez sorunlarla karşılaşırsak birde bu yedeği sorunsuz geri yüklemek zorundayız 🙂

Hayat her zaman istediğimiz sonuçları sonuçta vermiyor güncelleme sırasında whm sürekli olarak hata vermeye başladı ve sorunu bir türlü bulamadık. Eş dosttan yardım çağrılarında bulunduk r10.net bakalım ne kadar hızlı ve güvenli şekilde güncellemeyi gerçekleştireçeğiz. Sorunu cözemezsek hem işletim sistemini hemde mysql sürümlerinin en yeni versiyonlarını kurup siteleri oraya taşımak kalıyor.

Hata Mesajı

Centos Güncelleme Hata Mesajı

Aslında tam olarak çözümü şu diyemiyorum ama mevcut centos güncellemelerinide yapamdığını fark edince r10’daki “Elitesunucu” sağolsun aşağıdaki link ve bir kaç kod gönderdi onlarla güncelleme sorununu cözdüm peşinden güncellemede gerçekleşti.

https://forums.cpanel.net/threads/getting-this-message-while-performing-yum-update-upgrade.597751/

Aşağıdaki “i” lerin olmaması gerekiyor onun için hata aldığım bütün klasörlere “chattr -i /etc/zlogin” işlemini uyguladım.
root@server [~]# lsattr /etc/zlogin
—-i——–e- /etc/zlogin
root@server [~]# lsattr /bin/cat
—-i——–e- /bin/cat
root@server [~]#

Diğer Kaynaklar :
http://www.epigra.com/blog/mysql-5-7-ile-gelen-degisiklikler/