Kategoriler
Blog Faydalı Siteler

Regex – Düzenli İfadeler

Regex101 websitesi regex kodlarını yazıp anlık olarak test etmenize olanak sağlayan bir websitesi.

Merhaba,
regex101.com adında bir websitesi ile alakalı bilgiler paylaşıp bu kaliteli websitesinden haberdar etmeyi planlıyorum. Regex101 websitesi regex kodlarını yazıp anlık olarak test etmenize olanak sağlayan bir websitesi. Regex101’de diyelim bir kod yazdınız test metnide eklediniz çalıştı sorunsuz bir şekilde olduğuna karar verdiniz. İsterseniz size php, js, python, c#, java, ruby, golang gibi diller için örnek kodlarıda sizin çalışmanızla birlikte bir tıkla size sunuyor.

Kitaplık

Websitesinin kitaplık bölümünden daha önce yazılmış hazır kodlarada ulaşabilir. İsterseniz o kodları daha ileri bir kod seviyesine çıkarıp sizde paylaşabilirsiniz. Diyelimki basit ifade ile cep numaraları bulmak için metinlerde ne tür kod lazım olduğunu kesinlikle kitaplıkta bulabilirsiniz.

Regex Nedir?

Regular expression (regex) Türkçesiyle düzenli ifadeler metinlerde bir biçimsel dil kullanarak tarif edilen kısımları seçip ayırmamıza yarayan bir programdır. Neredeyse bütün programlama dillerinde kullanılan regex ile metinlerde ayrıştırmak istediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz.

Websitesi : regex101.com

Bonus siteler :
emailregex.com
debuggex.com
ipregex.com
phoneregex.com