Kategoriler
Teknoloji

Böçek Dronlar Geliştirildi – Bilim

Güneş panelleri ve seyahat sistemi monte edilen yusufçuk böceği, yaşayan drone’a dönüştürüldü. Bir canlının istemdışı kontrol edilmesi fikri oldukça tartışmalı bir konu.

Bilim insanları, yusufçuk böceklerinin hareketlerine yön vererek onları tarım, izleme ve keşif gibi alanlarda kullanabilecekleri yeni bir yöntem geliştirdi.

Bir canlının istemdışı kontrol edilmesi fikri oldukça tartışmalı bir konu. ABD merkezli biyomedikal çözümler firması Draper ise, ‘insanlığa faydalı hizmetlerde bulunacağı’ gerekçesiyle yusufçuk böceğini adeta bir yaşayan drone’a dönüştürüyor.

‘DragonFlEye’ olarak adlandırılan proje kapsamında kullanılan teknolojinin ana parçası, enerji toplamaya yarayan güneş panelleriyle donatılmış küçük bir sırt çantasından oluşuyor. Aynı zamanda entegre bir güdüm sistemi ile optojenik araçlardan oluşan navigasyon sistemine sahip olan yusufçuk, bir ‘cyborg böcek’ olarak uzaktan yönlendirilebiliyor.

En küçük drone’lar böcekleri birçok açıdan taklit edebilse de hiçbiri bir yusufçuğun manevra kabiliyetine sahip değil. Draper’da çalışan mühendisler minyatürleştirilmiş navigasyon, sentetik biyoloji ve nöroteknolojiyi birleştirerek canlı bir yusufçuğu hibrit bir drone’a çeviriyor. Güneş panelleri sayesinde de cihazın enerjisi sağlanmış oluyor ve bu sistemin yerleştirildiği yusufçuklar çok uzun bir süre uzaktan kontrol edilebilir hale geliyorlar.

 

Böçek Dronlar Geliştirildi - Bilim
Böçek Dronlar Geliştirildi – Bilim

Draper, söz konusu navigasyon sistemini ABD’deki Howard Hughes Sağlık Enstitüsü (HHMI)’ın yardımı ile yaptı. Proje, yusufçuğun sinir kordonu içerisinde bulunan ve böceğin uçuşunu kontrol eden yönetici nöronlara sırt çantasından komutlar göndererek canlının kaslarını ele geçirmeyi temel alıyor.

Draper’daki uzmanlara göre, DragonflEye doğanın en kıvrak böceklerine elimizdeki teknolojileri uygulayabilme imkanı veriyor. Örneğin, geçtiğimiz 25 yılda popülasyonu yarı yarıya azalan bal arıları, Draper’ın teknolojisiyle desteklenerek polenleşmelerine yardımcı olunabilir. Doğadaki en büyük polenleştirici olan bal arıları, her yıl ABD’ye 15 milyar dolar değerinde katkıda bulunuyor. Draper’ın rehber sistemi, bal arılarının uçuş ve göç yolları ile sağlık durumlarını gözlemleyerek polen kaybını önleyebilir.

Bununla birlikte, üzerine kamera yerleştirilen cyborg yusufçukların ya da uçabilen diğer böceklerin casusluk için kullanılabilmesi ihtimali de DragonflEye teknolojisini tartışmalı hale getirebilir.

Kaynak : Bilimpro