Kategoriler
Blog

Şişli Etfal Hastanesi ve Ağ Kabloları

Hastanelerle haşır neşir olduğum bir zaman dilmindeyim. Şişli Etfal hastanesinde tomografi sırasi beklerken alt alt katlardan birinde gördüğüm manzara beni şaşırttı. Duvarlarda gelişi güzel çekilmiş ağ kabloları, switchler gırla geziyordu. Böyle köklü bir hastanenin hala böyle basit ama önemli sorunlarının olduğunu görmek beni üzdü.

Sebil Hizmet

Bildiğin sokakta sebiller olur insanlar gelir bardak ile istediği kadar su içer o misal getir kardeşim ağ kablonu tak gir bağlan tara demek istemişler yada ağ yapılarına sanırım sağlam güveniyorlar böyle bıraktıklarına göre. Kötü niyetli eğitimli birisi bence orda aradığını bulabilir diye düşünüyorum.

Bilgi Güvenliği

Şişli Etfal hastanesinde binlerce hastanın mahrem sağlık bilgileri o ağ yapılarında kablolarında dolanıyor ve kullanılıyor. Belki diyebilirsiniz ne işine yarar ki ayşe teyzenin romatizması fatma ninenin kalp şeker gibi bilgileri. Bu ve benzeri dataların her biri toplu ve kitlesel olduğu zaman bi anlam, bi değer ifade ediyor aslında veya önemli birisinin o hastanede tedavi olduğunu düşünsenize. Hiçbir kötü senaryo yaşanmasa bile neden daha kaliteli ve daha düzgün işcilik yapılmamış açaba?

Şişli Etfal Hastanesinin duvarlarında öyle plansızca o kabloların çekilmesi ve bu iş yapıldı hakkı verildi diye ilgili firmalara ödemelerin yapılması beni düşündüren konulardan birkaçı. Yeni hizmete giren bir hastane olurda dersin abi onu daha bitirmemişlerdir. Öyle de değil yılların hizmet veren bir hastanesi.